Masérský tým - Martin

masér Martin
Martin je charismatický muž s velkýma rukama, pevným dotekem a dokonalou znalostí anatomie a práce s tělem, kterou se profesionálně zabývá již 15 let. Je příjemným společníkem a opravdovým profesionálem, který nabídne vašemu tělu to, co právě potřebuje.

Co mám rád:

Inspiraci nacházím v při toulkách v přírodě, která je pro mě zdrojem klidu a radosti. Hlavu mi spolehlivě vyčistí pořádný trénink ve fitku či hodina jógy, kterou si dopřávám pravidelně. Hladinu adrenalinu mi spolehlivě zvedne seskok z letadla či výstup do vysokých hor. Miluji cestování a dobrodružství, ale i klidné chvíle u kávy s dobrou knihou či milou společností.

Proč dělá masáže:

Jako profesionální sportovec vnímám masáže nejen jako skvělou relaxaci, ale i jako důležitou součást péče o zdraví a celkovou pohodu. Masáž je skvělým způsobem, jak vrátit tělu jeho přirozenou rovnováhu, pomoci mu od bolesti a nastartovat proces regenerace a léčení. Důležitou součástí je i odbourání stresu a psychické uvolnění, které jsou nedílnou součástí každé dobré masáže.

Oblíbené masáže:

Masáž vždy uzpůsobuji vašim přáním, potřebám i tělesnému stavu. Mou oblíbenou masáží je terapeutická rehabilitační masáž. Při této jedinečné hloubkové masáži využívám kombinaci tlakové a olejové masáže a zároveň znalost tlakových bodů, které uvolňují hluboké svalové napětí. Kombinací všech těchto prvků se uvolňují blokády, stres i svalová ztuhlost. Masáž tak odstraňuje napětí a bolest, rozpohybuje lymfatický systém a zároveň rozproudí energii po celém vašem těle, takže se budete cítit jako znovuzrození.

Reference

Jako manažerka zažívám během pracovního týdne spoustu stresu, masáž proto už dlouho patří k mým pravidelným rituálům. Než jsem poznala Martina, vyzkoušela jsem různé druhy masáží od thajských po havajské masáže, od lávových kamenů po čínskou masáž, reflexologii a akupunkturu až po masáž rehabilitační. Vyzkoušela jsem luxusní SPA centra, hotely i soukromníky, maséry i fyzioterapeuty, často na doporučení mých přátel a známých. Od té doby, co jsem vyzkoušela masáž od Martina, bych už ale neměnila! Martin je nejen příjemný člověk, ale především je skvělý masér. Jeho masáže jsou zároveň terapeutické i hluboce relaxační, jeho dotek je pevný i vědomě procítěný. Martin skvěle rozumí anatomii a přesně ví, jak uvolnit ztuhlá záda, bolavá bedra i napjatou šíji. Pasivní strečink na konci masáže je skvělé protažení. Masáže s ním mi pomáhají udržet si harmonii, pohodu i zdraví v osobním životě i při mé náročné práci. Děkuji!

Michaela, 33let, Praha

Martin gives the best deep tissue massage I have ever received. He knows exactly how to relieve the aches and pains in the body. I schedule appointments anytime I am in the same city as him. I can highly recommend Martins massage.

UTA, Germany

Martin gives the best deep tissue massage I have ever received. He knows exactly how to relieve the aches and pains in the body. I schedule appointments anytime I am in the same city as him. I can highly recommend Martins massage.

UTA, Germany

Martin is definitely one of the most thorough, rejuvenating, healing masseurs I have ever had the privilege to schedule an appointment with. I've gotten massages from him several times. He has incredible knowledge and his massage techniques are flawless. His stretching techniques have also helped my shoulders and lower back and upper back tremendously. He is always very generous with his knowledge and advice, helping me with an eating plan and with various exercises to help me attain my goals.

Michael, San Diego, CA

I met Martin at my local gym and immediately liked him. He gave me three massages during his stay in Redditch. I was so impressed by his professionalism and open-hearted demeanour I paid him more than he was asking and had he not left England for the USA I would happily have continued with his services. After each massage he left me feeling both relaxed and rejuvenated. Martin has the healing touch!

Robert, England, GB

Sessions like this make you worry a little if you will ever find another masseur that will match up. It was outstanding massage by consummate professional. Took cues from me on my preferences but more importantly used his expertise to deliver a great experience including some cosmic stretches at the end. I require extremely deep pressure and man does he deliver. I will not spend time in San Diego without booking a session.

Graeme, Bethesda, MD

Great massage, great experience. Wish it was longer. He was amazing, start to finish. Martin is a great guy, so knowledgeable, great mix of deep tissue therapeutic massage. He is also very handsome and in incredible shape. Very inspiring! Hope to see him again very soon.

Mike, San Diego, CA

Martin is extraordinary and a wonderful find in Prague. As a bodybuilder, he not only has knowledge of the body but he has real strength and a superb technique as well. He is a delightful man, great attitude, super friendly and really knows what he is doing. He provides what a therapeutic massage is supposed to be. I booked 90 minutes and got a massage of the highest quality that raises the bar significantly for my top category of masseurs. He is easy to book and in Prague very easy to find, near public transportation and his place is very inviting. He uses a minimum amount of natural oils because all of the strength in his muscles goes right into your body, consistently and evenly as he works on you. If you are in Prague or see him travelling other places, book him. For what you get his prices are extraordinarily reasonable. Thank you, Martin, for a wonderful experience!

Charles, Houston, TX

Martin has magic fingers! This talented, open-minded, open-hearted guy with a great attitude gives a relaxing massage, just what you need to invigorate those tired muscles after a heavy workout, or just to make you feel as though you're walking on air. I thoroughly recommend Martin for the best massage you'll ever have!

Bob, England, GB

Martin provides the best massages ever. I always take 2,5h long massage, because I work out in the gym regularly and my body gets often really tight. This guy knows exactly what he is doing and he is strong enough to release really tight muscles. He always helps me a lot. My favourite is a deep tissue massage. Highly recommended.

Michelle, San Diego, CA

Martin is the best masseur I have come across. His massaging techniques can be felt with every movement of his hands. You get the feeling you’re being massaged by not one pair, but two pairs of hands at the same time. I can’t wait for my next massage. 100% satisfaction, I sincerely recommend. Thank you.

Martin

Certifikáty